Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Witaj na stronie parafi p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Starachowicach
Młodzi z Duchem Świętym PDF Drukuj Email

Dość nietypowo, bo już 19 marca br. młodzież naszej parafii otrzymała z rąk ks. Biskupa Piotra Turzyńskiego Sakrament Bierzmowania. Przystąpiło do niego 18 osób. Mszy Św. przewodniczył ks. Biskup, w asyście ks. Dziekana Marka Janasa oraz ks. Proboszcza Grzegorza Roszczyka. Ks. Biskup w wygłoszonej homilii mówił o trwaniu w chrześcijaństwie oraz radości bycia uczniem Chrystusa.

"Przyjmij znamię daru Ducha Świętego" – te słowa usłyszał każdy, komu ks. Biskup Piotr Turzyński, poprzez nałożenie ręki na głowę udzielił bierzmowania.

Młodzież podziękowała ks. Biskupowi za dar udzielonego Sakramentu, a księżom Grzegorzowi oraz Sławomirowi za przygotowanie ich do tej chwili. Podziękowania popłynęły także do p. katechetki - Iwony Żabickiej oraz rodziców.

Msza święta zakończyła się uroczystym błogosławieństwem, a także wręczeniem egzemplarzy Pisma Św. Po odśpiewaniu nabożeństwa Gorzkich Żali, księża wraz z młodzieżą pomodlili się przy grobie ks. Jana Borończyka. Nie mogło oczywiście zabraknąć wspólnego zdjęcia.

 


 
Rekolekcje wielkopostnie 2017 PDF Drukuj Email


 
II ROZWAŻANIA PASYJNE PDF Drukuj Email


 
Dekret o Św. Bracie Albercie PDF Drukuj Email

W związku z przeżywanym Rokiem Jubileuszowym Parafia  Św. Brata Alberta  (Orłowo) w Starachowicach otrzymała specjalny przywilej.

DEKRET

Penitencjaria Apostolska, dla powiększenia pobożności wiernych i zbawienia dusz, mocą uprawnień w szczególny sposób udzielonych przez Ojca Świętego Franciszka, sprzyjając prośbom przesłanym przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Henryka Mariana Tomasika, Pasterza Diecezji Radomskiej, łaskawie udziela z niebiańskich skarbców Kościoła odpustu zupełnego, który pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna, modlitwa w intencjach Ojca Świętego) może być uzyskany każdego dnia przez wiernych prawdziwie żałujących za grzechy i poruszonych miłością, jeśli w jubileuszowym Roku  Świętego Brata Alberta (Adama Chmielowskiego), ogłoszonym przez Konferencję Episkopatu Polski, trzy parafialne świątynie pod wezwaniem tego Świętego Brata Alberta, znajdujące się w diecezji radomskiej, w formie pielgrzymki będą nawiedzać i tam w jubileuszowych celebracjach pobożnie uczestniczyć będą lub przynajmniej przy relikwiach Świętego przez odpowiedni odstęp czasu oddadzą się pobożnym rozmyślaniom zakończonym Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary i wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny
i Świętego Brata Alberta.

Odpust ten także może być ofiarowany na sposób wstawiennictwa za dusze wiernych w czyśćcu cierpiące.

 

Osoby starsze, chorzy i wszyscy, którzy z poważnej przyczyny nie mogą wyjść domu, tak samo mogą uzyskać odpust zupełny, po wyrzeczeniu się jakiegokolwiek grzechu  i postanowieniu wypełnienia, kiedy tylko będzie to możliwe, trzech zwykłych warunków, jeśli z jubileuszowymi celebracjami będą łączyć się duchowo, modlitwy i cierpienia swoje lub niedogodności życia Miłosiernemu Bogu ofiarując.

 

Aby zaś dostęp do Boskiego przebaczenia, uzyskiwanego za pośrednictwem władzy Kościoła, stawał się łatwiejszy stosownie do pasterskiej miłości, Penitencjaria Apostolska usilnie prosi   o to, aby Proboszczowie i kapłani posiadający władzę spowiadania ochoczo i wspaniałomyślnie ofiarowali się sprawowaniu sakramentu pokuty.

Niniejszy dekret będzie obowiązywał jedynie przez rok jubileuszowy Świętego Brata Alberta. Bez względu na jakiekolwiek inne rozporządzenia.

 

Dan w Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, dnia 13 stycznia 2017 roku

Mauro kardynał Piacenza

Penitencjarz Większy

ks. prał. Krzysztof Nykiel

Regens


 
Rok z św. Bratem Albertem PDF Drukuj Email

Stolica Apostolska wydała dekret z okazji Roku Św. Brata Alberta

W trzech parafialnych świątyniach pod wezwaniem św. Brata Alberta, znajdujących się w diecezji radomskiej, będzie można uzyskać odpust zupełny. Dekret w tej sprawie wydała Stolica Apostolska w odpowiedzi na prośbę biskupa radomskiego Henryka Tomasika. Będzie on obowiązywał jedynie przez rok jubileuszowy Świętego Brata Alberta.

W diecezji radomskiej są trzy parafie pod wezwaniem św. Brata Alberta: w Radomiu, Starachowicach i Skarżysku-Kamiennej. I właśnie w tych kościołach przez najbliższy rok będzie można uzyskać odpust zupełny. Trzeba będzie jednak spełnić konieczne warunki, czyli przystąpić do spowiedzi, Komunii Św. i odmówić modlitwy w intencjach Ojca Świętego.

Stolica Apostolska zachęca, by do tych kościołów udać się w formie pielgrzymki i „tam w jubileuszowych celebracjach pobożnie uczestniczyć lub przynajmniej przy relikwiach Świętego przez odpowiedni odstęp czasu oddać się pobożnym rozmyślaniom zakończonym Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary i wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i Świętego Brata Alberta”. Watykan przypomina, że odpust ten może być ofiarowany za dusze wiernych w czyśćcu cierpiące.

W dekrecie czytamy, że osoby starsze, chorzy i wszyscy, którzy z poważnej przyczyny nie mogą wyjść domu, tak samo mogą uzyskać odpust zupełny, po „wyrzeczeniu się jakiegokolwiek grzechu i postanowieniu wypełnienia, kiedy tylko będzie to możliwe, trzech zwykłych warunków, jeśli z jubileuszowymi celebracjami będą łączyć się duchowo, modlitwy i cierpienia swoje lub niedogodności życia Miłosiernemu Bogu ofiarując”.

Adam Chmielowski urodził się 20 sierpnia 1845 r. w Igołomii pod Krakowem. Pochodził ze ubogiej rodziny ziemiańskiej, gdzie był wychowany w duchu głębokiego patriotyzmu. Brał udział w powstaniu styczniowym. Wszędzie, gdzie przebywał, wyróżniał się postawą chrześcijańską, a jego silna osobowość wywierała duży wpływ na otoczenie. Z miłości do Boga i ludzi Adam Chmielowski zrezygnował z kariery i objął zarząd ogrzewalni dla bezdomnych. Przeniósł się tam na stałe, aby mieszkając wśród najuboższych, pomagać im w dźwiganiu się z nędzy nie tylko materialnej, ale i moralnej.

25 sierpnia 1887 r. Adam Chmielowski przywdział szary habit tercjarski i przyjął imię brat Albert. Dokładnie rok później złożył śluby tercjarza na ręce kard. Albina Dunajewskiego.

Św. Jan Paweł II beatyfikował go 22 czerwca 1983 r. na Błoniach krakowskich, a kanonizował 12 listopada 1989 r. w Watykanie.

Jest patronem zakonów albertynek i albertynów, a w Polsce także artystów plastyków.

/KAI/


 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 33